14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz

14.03.206

“Tıp Bayramı” 14 Mart 1919’da tıbbiyelilerin işgale karşı tepkilerini ortaya koyma adına tertipledikleri özel ve anlamlı bir gün olarak doktorlarımızın “şifa dağıtma” özelliklerinin yanında vatanperverliklerini de sergiledikleri bir gün olarak ortaya çıkmıştır.

İnsan olarak doğuştan kazandığımız temel haklardan en önemlisi olan yaşama ve sağlıklı bir çevrede hayatını devam ettirme hakkıdır. Bunu gerçekleştirebilme adına sağlıkla ilgili yapılan çalışmalar ve yatırımlar da ülkelerin gelişmişlik düzeylerini yansıtmaktadır. Bu yüzden ülke olarak sağlık alanında dünya standartlarını yakalamak, sahip olduğumuz insan gücünün ve genç nüfusun sağlığını korumak temel hedeflerimiz arasındadır.

Bu hedefin yakalanmasında katkı sağlayan; ülkemizin sahip olduğu güzide sağlık kurumlarındaki tüm hekim ve sağlık çalışanlarının; insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen; bu kutsal, saygın ve onurlu mesleklerini büyük özveriyle yerine getirirken gösterdikleri takdire şayan gayret ve fedakârlıklar için teşekkür ediyor; camianın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Rıfat SARSIK
Başkan