Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

27.09.2016

Çaycuma’da ilk defa gerçekleştirilen ve bölgenin tanıtımına büyük katkı verecek “Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı” yoğun katılım ile açıldı. Dört gün sürecek fuarda Türkiye’nin çeşitli illerinden katılım sağlandı.

Fuarın açılışına; Zonguldak Valisi Ali Kaban, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun yanı sıra ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Expo Link Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Zonguldak İl Müdürü Necmi Çelik, BAKKA Genel Sekreter Vekili Recep Serkan Alkan, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ve Zonguldak Valisi Ali Kaban birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında Çaycuma’da “Organize Sera Bölgesi” kurmak için çalışmaların başladığını müjdeleyen Vali Kaban, “Daha önce ‘Çaycuma’da 500 dönüm asgari bir arazi bulalım, Organize Sera bölgesi oluşturalım’ dedik. Arkadaşlar, 600 dönümlük bir arazi buldular. Çalışmak isteyen insanımıza 600 dönümlük arazinin 500 dönümüne sera yapılabilecek, kapalı alan. Bu proje başarılı olsun, başka yerde 400 dönümlük arazimiz daha var. Orayı da devam ederiz. 500 dönümün karşılığı 4 bin insanın istihdam edilmesi anlamına geliyor” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar tek tek gezildi. Protokol üyeleri, tüm stantları inceleyerek ürünlerin tadına baktı. Dört gün sürecek fuarda “En İyi Manda Yoğurdu” yarışması ile “En Güzel Buzağı’” yarışmaları da yapılacak.

Fuarla ilgili açıklamalar yapan Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık da, Fuarın Çaycuma ve Bölge için önemini vurgulayarak şunları söyledi; “İlkler her zaman zordur. Bugün 5 bin 500 metrekarelik alanda bu fuarı gerçekleştiriyorsak Çaycuma’nın konumu ve potansiyeli açısından önemli bir adımı atmışız demektir. Fuar fikir ortaya çıktığında en uygun yerin Çaycuma olduğu karar verildi; Odamızın başvurusu ile TOBB’un da hemen onay vermesi üzerine organizasyonu kısa sürede yapılan ve bugün firmaların da ilgisi ile Çaycuma’yı bölgeye ve ülkeye bir kez daha duyuran bir etkinliği hayata geçirdik. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çaycuma’nın, üyelerimizin ve faaliyetlerimizin yanı sıra Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinin de tanıtım filmini içeren görsellerle yer aldığımız standımız da dört gün sürecek fuar boyunca da ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. Sonraki yıllarda daha geliştirerek düzenleneceğini umduğumuz bu fuarda tüm emeği geçenlere teşekkür eder, bölgemize ve Çaycuma’ya hayırlı olmasını dilerim.”