Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümünde tüm şehitlerimizi minnet, saygı ve şükranla anıyoruz.

10.03.2016

Çanakkale Savaşları esnasında zor şartlar altında büyük fedakârlık örneği göstererek; canlarını vererek vatan topraklarını savunan insanlarımızın mücadelesinin sembolü olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dünya tarihinin dönüm noktalarından birisi olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüdür. Çanakkale şehitlerimizi andığımız Şehitler Haftası’nda “bu topraklar için toprağa düşenlerin” aziz hatıraları önünde saygıyla ve minnetle eğiliyoruz.

Çanakkale Savaşları, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için varını yoğunu ortaya koyan yüce milletimizin, tarih sayfalarından silinmeyecek bir destanıdır. Çanakkale Zaferi’yle, Türk toplumunda millet olma bilincinin tohumları atılmış ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması adına önemli bir mesafe kat edilmiştir.

Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek Çanakkale’de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlarının, bugün Türk milletinin sahip olduğu birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğunu bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiş olmasının sembolüdür.

Çanakkale Savaşları, bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde vatan toprağına karşı duyulan bağlılığın ve inancın o yüksek ruh halinde bir vücut olmasıdır ki dönemin güçlü ve donanımlı ordularına karşı koyuşun müstesna bir örneğidir. Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıldönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr milletimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum. Saygılarımla…

Rıfat SARSIK
Başkan