Çaycuma Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla yapıldı

10.08.2017

Çaycuma Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni ve Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu yapım  protokolü imza töreni 10 Ağustos 2017 Perşembe günü saat 14.00’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Törene ayrıca Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar ve Şerafettin Turpçu, BEÜ Rektör Vekili Haluk Güven, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile çok sayıda oda başkanı, bürokrat ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını geçekleştiren Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Sarsık şunları söyledi;  TOBB’un 81 ile 81 okul projesi kapsamında yapacağı proje kapsamında Çaycuma Meslek Yüksek Okulu’na Gıda Tarım Meslek Yüksek Okulu yapılacaktır. Başta okulun hayata geçmesinde destek olan TOBB Başkanımız ve tüm oda başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Çaycuma’ya her geldiğinde ilerleme gördüğünü belirten TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; “Bir arda hareket edersen rahmet ve bereket görürsün Her kes ayrı bir çekerse o zaman zahmet görürsün. Farklı siyasi görüşte olup ta hep birlikte hareket etmenin bereketini Çaycuma’da görüyorsunuz. Birlikte hareket etme kültürünü ülke insanları olarak yoklukta yapıyoruz. Varlıkta yaptığımız zaman her zaman kazanırız. Rıfat Başkan çok çalışmaz iş yapar. Benim için önemli olanda bu. Her gediğimizde burada hayırlı bir işe vesile olduk. Bu yapacağımız okulu bitirdikten sonra diğer ilçelere okul yapma sözünü buradan veriyorum. Filyos Vadisinde limanla başlayan proje kaliteli bir karayolu, demiryolu ve kaliteli bir uçuşu sağlayacak havayolu beraber gelecek. Sanayi kenti gelecek. Bu şartlara rağmen Yurtbay Seramik gibi markalar çıkartıyorsunuz. Sizin içinizden çıkan bir markalaşma. Manda yoğurdunun coğrafi işareti için müracaat edildi. İnşallah buda alındıktan sonra artık dünya arenasına çıkması sağlanacak. Markalaşma olmadan şehirlerin büyümesi mümkün değil. Bugün 3 tane ürünümüz coğrafi işaret aldı. Antep baklavası, Aydın’ın inciri, malatya2nın kayısısı. Manda yoğurdu da coğrafi işaret aldıktan sonra dünyaya tanıtma adına dünya arenasına çıkacağız. Bize ne vazife düşerse biz katkı vermeye hazırız. Benim görevim sizlerden gelen şikâyetleri ve önerileri ilgili yerlere aktarmaktır. 2017 yılından başından sıkıntı olduğunu ve herkesin topladığı aidatı havuza atmasını istedik. Bunları üyemize kredi olarak verdik. KOSGEB aracılığı ile sıfır faizli kredi firmalarımıza sağlandı. Kredi mevduat Kurumundan üyelerimize kredi kefil limitini artırdık. Odalar daha ne yapacak. 1 milyon sürekli üyemiz var. 600 bin firmamız bu fırsatlardan istifade etti. 15 Temmuzu hatırlayın. Başımıza bir felaket geldi. Benim oda başkanlarımız dâhil herkes ertesi sabah işinin başında idi. Dünyada başka ülkenin başına gelse inanın devlet daireleri bir hafta açılmazdı. Bir ertesi gün üretime devam ettik. Almaya satmaya devam ettik. Hayat durmadı. Normalleşmenin bize bir ekonomik maliyeti oldu. Ben bu işi yapanların Allah belasını versin diyorum ama bu bizim için bir imtihandı. Ve bu imtihanı Millet olarak verdik. 15 Temmuz gecesi hangi etnik grup ve siyasi partiden olursa olsun bütün millet sokakta idi. Millet olarak hepimizin ortak yazdığı bir zaferdir. Özel sektörün tamamı ödül almaya hal ediyor. Hepinizden gurur duyuyorum. Allah önümüzdeki yılda daha fazla istihdam ve daha fazla kazanç sağlanmayı nasip etsin” diye konuştu.

Ardından Vekili Haluk Güven ile Çaycuma TSO Başkanı Rıfat sarsık arasında okulun protokolü imzalandı. Son olarak Çaycuma ekonomisine katkı veren işadamlarına teşekkür plaketleri protokol tarafından verildi.