2010 yılında temeli atılan Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Öğretmen Lisesi’nin resmi açılışı düzenlenen törenle yapıldı

20.03.2013

Odamız tarafından yaptırılan Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Öğretmen Lisesi’nin açılışı 20 Mart 2013’de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarsık ve Meclis Başkanı Zeki Yurtbay ın evsahipliği yaptığı törene TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanısıra Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar ve Ali İhsan Köktürk, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Garnizon Komutanı Ercan Balçık, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Çaycuma Belde Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Rifat Sarsık yapmış olduğu açılış konuşmasında 2010 yılında okulun temelini attıklarını ve 2 yıl gibi kısa bir sürede her şeyiyle tamamlanan okulun bu yıl 3. eğitim öğretim yılı olduğunu söyledi ve “Bizleri okulumuzun temel atma töreninde ve açılışında yalnız bırakmayan Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekillerimiz ve diğer konuklarımıza teşekkür ediyorum”dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen konuşmasında ilçedeki birlik ve beraberlikten duyduğu onur ve gururu ifade ederek; “Bu arazi 2005 yılında Özelleştirme Daire Başkanlığı tarafından bedelsiz olarak Belediyemize tahsis edildi. Bu arazi bataklık görünümümde idi. Bugün Ticaret ve Sanayi Odamızın başkan ve üyelerini bir ilke imza attıkları için kutluyorum. Bir okul tapusu daha cebimizde. Sayın valimiz arzu ederse bir arsa daha vermeye hazırız”diye konuştu.

Kaymakam Hasan Yaman ise ilçede birlik ve beraberlikten dolayı kendisini şanslı hissettiğini söyledi ve “ Bu okul yapılmadan önce Ticaret Odamızdan Endüstri Meslek Lisemize bir ek bina istendi. Fakat sonunda Anadolu Öğretmen Lisesi yapılması görüşü çıktı. Bu konuyu Oda yönetimine aktardık ve okul protokolu imzalandı. Bahçesi, fiziki koşulları ile bölgede örnek bir okul haline geldi. “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diye bir atasözü vardır.

Çaycuma TSO’yu bu anlamda tebrik ediyorum. Oda artık Çaycumalıların gönlünde yer edinmiştir. Bu eserle bir ömür
boyu anılacaklardır”şeklinde konuştu.

Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk konuşmasında şunları söyledi: “Ülkenin varlığı ve bağımsızlığının korunması, yurttaşların insan onuruna yakışır bir yaşam standartlarına kavuşması için eğitime yapılan yatırım çok önemlidir. Büyük Önderimiz bu düşünceyi yaşama geçirirken bir taraftan ülkenin bağımsızlığını ve varlığını koruyacak asker ordusunu bir taraftan da ülkeyi saygın bir konumda tutacak irfan ordusunun çabasını vermiştir. İşte bizde bugün burada bu irfan ordusunun törenindeyiz.”

Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da çok çalışkan bir başkan olduğunu belirterek; “Kendisi Kayserilidir. Çaycuma da Zonguldak’ın Kayserisidir. İnsanlar yardımda ve hayırda yarışırlar, çevresine faydalı olurlar. Bu ilçede tüm kurum ve kuruluşlar aktif çalışıyor. Allah birliklerini bozmasın. Türkiye olarak en büyük zenginliğimiz gençlerimiz. Onları iyi eğitirsek büyük Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmış oluruz. Hükümet olarak eğitimde elimizden ne geliyorsa sarf ediyoruz. Diğer kuruluşlardan da bu çalışmayı bekliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Çaycuma’ya nazar değmemesi dileğinde bulunarak; “İlçede müthiş bir birlik ve beraberlik var. Bir şehirde işin başındaki kanaat önderleri bir araya gelirse o şehir ileriye gider. Bu noktada Çaycuma’yı kutluyorum. Benim gözümde Çaycuma’nın bir torpili var. Bu camiada iki Rifat var, biri ben biri Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık. Avrupa’daki şirketlerin sosyal sorumluluk projeleri vardır.
Bu sosyal sorumluluk bizim kültürümüzde var. İş dünyasında bütün yatırımların bir riski vardır. Sadece eğitime yapılan yatırımın riski yoktur. Kesinlikle zarar etmezsiniz. Türkiye’nin doğalgazı ve petrolü bu gençlerimizdir. Bir kişi yol açar, on kişi o yoldan gider.  O yüz kişi geleceğin kaderini belirler. Gelecekte idareci ve girişimci olacak gençlerimizi böyle güzel bir coğrafyada eğitim görüyorlar.” diye konuştu.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız konuşmasında son bir ay içinde Çaycuma’da hayırseverler tarafından yaptırılan üçüncü okul töreninde bulunmanın gururunu yaşadığını söyledi ve “Türkiye’de bu kadar kısa zamanda böyle hayırlı hadiseler için bire araya gelen başka bir ilçe yoktur. Zonguldak Valisi olarak Çaycuma’yı tebrik ediyorum. Bana onur veriyor. Bu hayırlara vesile olanlara teşekkür ediyorum”dedi.