Filyos Projesi Ortak Akıl Toplantısı yapıldı.

16.01.2016

Filyos Projesi Ortak Akıl Toplantısı’nda Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulması ile ilgili beklentiler dile getirildi.

Çaycuma TSO’nun gerçekleştirdiği Filyos Projesi Ortak Akıl Toplantısı’nda Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İl Akademik Danışmanı Yard. Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu’nun yaptığı sunumun ardından bölgenin genel durumu ve projenin hayata geçirilmesi ile ilgili çözüm önerileri görüşüldü.

Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık’ın evsahipliği yaptığı toplantıya AKP Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Kaymakam Serkan Keçeli, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Saltukova Belediye Başkanı Zerrin Güneş, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Devrek TSO Başkan Yardımcısı Engin Deliacı ve  Çaycuma TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile diğer sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri katıldılar.

İl Akademik Danışmanı Yard. Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu’nun sunumunda bölgesel ekonomik görünüm ile ilgili veriler eşliğinde mevcut durumun analizi yapıldı ve bölge ekonomisindeki gelişmeler değerlendirilerek bölgesel kalkınma idaresi başkanlığına ilişkin beklentiler dile getirildi. Sunumun ardından katılımcılar görüşlerini aktardı.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı projeyle ilgili görüşlerini paylaştı. Bülent Kantarcı Çaycuma Belediyesi olarak yaptıklarını da aktararak, Filyos Projesi ile ilgili karmaşa ve belirsizliğin giderilmesi için Bölgesel Kalkınma İdaresi’nin kurulmasının faydalı olacağı konusunda görüşünü bildirdi.

AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar; Filyos Projesi ile ilgili açılan davaların da gelişmeler önünde engel olduğunu belirterek bu davaların sonlanması gerektiğini söyleyerek: “Bölge için TTK alternatif olmaktan çıktı. Tersanelerde de kriz var. Bizim tarımı kalkındırmamız lazım. Hayvancılığı teşvik etmek lazım. Filyos’u artık yapmak zorundayız. Proje başladığı andan itibaren istihdam başlayacak, binlerce insan çalışacaktır. Fabrikanın buralara geldiği düşünün. İşsizlik sorununu ortadan kaldırabilecek projedir. Başka seçeneğimiz yoktur.”dedi.

AKP Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu da davaların geri çekilmesini rica ederek başladığı konuşmasında kendi tespitlerini de paylaşarak “Filyos sadece Çaycuma, Devrek, Gökçebey’in değil, Ereğli, Alaplı’nın Batı Karadeniz’i n hatta Türkiye’nin önemli projelerinden birisidir. Hayata geçmesi şarttır. Bu bölgeye ivme kazandırılacaktır.” dedi.

AKP Zonguldak Milletvekili Hüseyin Özbakır ise demiryolları ile ilgili gelişmelere ağırlık verdiğini belirterek konunun AB tarafından yürütülen bir proje kapsamında yapıldığından tarih konusunda yaşanan belirsizliklerin de bundan kaynaklandığını söyledi ve “Kararların bir an önce verilmesini sağlayacağız. İktidar ve muhalefet olarak bize menfaat sağlayan projelerin peşinde olmamız lazım. Limanın yapımı ise 3 sene sürecek. Arkasındaki kamulaştırmış yelerle ilgili davalar var. Başkan Kantarcı’nın projenin fazla yukarı gelmemesi konusunda halkı olabilir” dedi.

Ardından toplantı katılımcıları söz alarak görüşlerini paylaştı. Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan ise limanın hayata geçeceğini inandığını söyleyerek; “ tarım arazilerinin yoğun olduğu beldelerden biriyiz. Ama bunu değerlendiremiyoruz. Sulama ile ilgili sorunumuz var. Arazi tabulaştırılmaları yapılarak sulu tarıma geçildiğinde tarımla ilgili bir engel kalacağını düşünmüyorum” dedi.

Zonguldak Köy Kooperatifi Başkanı Bayram Cura, Filyos Projesi içinde tarımla ilgili bir çalışma göremediklerini söyledi.

Son olarak da Zonguldak Milletvekilleri, Çaycuma Belediye Başkanı ve Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık kürsüye geçerek katılımcılarla görüş alışverişinde bulundular.

Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Filyos Projesi’nin hayata geçmesi, mevcut koordinasyon eksikliğinin giderilmesi ve kurumsal bir yapıya kavuşturulması için Filyos Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın kurulması şarttır. Projenin önündeki engeller Belediye Başkanımız Sayın Kantarcı’nın davası ile sınırlı değildir; projenin hayata geçmesi için idari yapıya kavuşması şarttır. Zaten bu toplantımızın ardından Filyos Projesi gerçek sahiplerine kavuşmuştur ve hedefe ulaşma yolunda daha net, seri, güçlü ve kararlı adımlarla ilerleyecektir. Biz bu görüşümüzü daha önce kamuoyuyla da paylaştık, sayın vekillerimize ilettik. Bu toplantımızda da Konuyla ilgili herkesi davet ederek Filyos Vadisini kapsayan Bartın, Karabük ve Zonguldak illerini yakından ilgilendiren bu talebimizi ortak bir şekilde dile getirmeyi amaçladık. Bu arada CHP Zonguldak Milletvekillerimiz de parti kurultaylarından dolayı katılamadıklarını bildirmişlerdir. Toplantımızı katılan Sayın Milletvekillerimiz başta olmak üzere belediye başkanlarımıza, Sivil Toplum örgütlerinin değerli başkan ve temsilcilerine teşekkür ederiz. Toplantıya davetli olup da katılmayanların da en azından birer temsilci göndermelerini beklerdik. Toplantımız verimli bir toplantı olmuştur. Konuyla ilgili Şubat ayı içinde Kalkınma Bakanlığı’na yapacağımız ziyaretin ardından Filyos Kalkınma İdaresi Başkanlığı için daha somut gelişmeleri de paylaşmayı umut ediyoruz. Toplantımıza emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.” dedi.

PDFSunumu indirmek için tıklayınız.