Tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Odamızı Ziyaret Etti

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkan Rifat Sarsık, Meclis Başkanı Erdoğan Güney, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ile Çaycumalı tüccar ve sanayicilerle bir araya geldi. Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın da  bulunduğu ziyarette, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet bölge ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

FİLYOS PROJESİ GAP’TAN SONRA TÜRKİYE’NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Hisarcıklıoğlu, ziyarette yaptığı konuşmasına “Odanın yönetimine, yeni atanan Kaymakamımıza ve yeni seçilen Belediye Başkanımıza başarılar diliyorum. Türkiye’de faaliyet gösteren 368 oda ve borsa arasında 191 oda ve borsamız 5 yıldızlı hizmet veriyor. Çaycuma TSO da bunlardan bir tanesidir. Elinizin altında bir fırsat var, bu altın koltukta hizmet edebilme fırsatını inşallah yakalarsınız.” diyerek başladı ve Çaycuma denilince ilk akla proje geldiğini ve o projenin de Filyos Vadisi olduğunu söyledi. Filyos projesinin Türkiye’deki önemli projelerden biri olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Çaycuma, çok önemli bir projenin merkezinde yer alıyor. Filyos Projesi, GAP’tan sonra Türkiye’nin ikinci büyük projesidir. Bu sadece bir liman ve enerji üretimi değil, endüstriden sanayileşmeye kadar Türkiye’nin çehresini değiştirecek bir projedir. İnşallah biran önce yargı süreci biter de, bölge istihdama açılır. Eğer yargı süreci uzayacaksa, başka bir formülle bölgenin endüstriye açılması gerekiyor. İnşallah bir an önce yargı süreci biter. Yargı süreci bittikten sonra ya da uzayacaksa başka bir formüllle buranın hızla açılması lazım. Bu ne Zonguldak’ın ne Bartın’ın ne Karabük’ün ne de Kastamonu’nun projesi. Bu Türkiye projesidir. Burası istihdama açıldığı anda çehresini hiç birimiz tanıyamayacağız. Bu kapsamda özellikle bu proje üzerine seçim döneminde buraya gelecek bütün siyasi parti temsilcilerine bunu söyleyerek bir an önce bu projenin önünün açılması lazım” dedi. Havaalanı olmadan sanayi olmayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Limana, demiryoluna ve yatırımcıya ihtiyaç var. Bunların hepsi tamam ama burayı işletecek, sahibi olacak adamların uçağa binip gelip gidiyor olması lazım. Uçağa binip gelip gidemezse ticaretin ve sanayinin önüne de engel. Bizim açımızdan çok önemli. Bu konuda biz de elimizden geleni yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, başbakanken yapmış olduğumuz sanayi şurasında Zonguldak’ın ve Çaycuma’nın dertlerini iletebilme fırsatımız oldu” şeklinde konuştu.

ÇAYCUMA TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI RİFAT SARSIK; SAYIN BAŞKANIMIZI BİR KEZ DAHA ÇAYCUMADA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ.

Toplantı sırasında Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek “Sayın Başkanımızı bir kez daha Çaycuma’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bizler kendisine sık sık Çaycuma olarak taleplerimizi ve beklentilerimizi aktarmaktayız. Kendileri de bölgemizin sorunlarına vakıftır ve yakından takip etmektedir. Kendilerine bir kez daha hoş geldiniz diyerek teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

ÇAYCUMA KAYMAKAMI SERKAN KEÇELİ;

“Sayın Hisarcıklıoğlu’nun her sene çeşitli sebeplerle Çaycuma’ya geldiğini öğrendim. Kendisi, Filyos Projesi’nin merkezinde Çaycuma’nın olacağını söyledi. İlçemize oda olarak Anadolu Öğretmen Lisesi’nin kazandırlar. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ancak Anadolu Öğretmen Liseleri kapanınca, Okul Anadolu Lisesi’ne dönüştü ve bir farklılığı kalmadı. Farklılık olarak ilçemize Fen Lisesi’nin hayalini kuruyoruz.”

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KANTARCI;

1995 yılına kadar TSO’da görev yaptığını belirten Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise, “ O zamanlar TOBB Başkanlarını aramızda görmek hayaldi. Bu kadar odaları ile iç içe olan bir Başkanı huzurunuzda kutlamak istiyorum. Çaycuma Belediyesi olarak, projelerimiz arasında ‘Deneme Bilim Merkezi’ kurmak var. Bilim Merkezi, deneyerek öğrenmenin en kolay yoludur. Bu konuda Odalar Birliği Başkanımızdan destek sözü istiyorum” dedi.

Ziyaret sonunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarsık’a bir anı plaketi, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya TOBB’un hazırlatıp yayınladığı “YUNUS EMRE” kitaplarını verdi. Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık ve Belediye Başkanı Bülent Kantarcı da TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na günün anısına birer plaket sundular.