Tarsim bilgilendirme toplantısı Odamızın Konferans Salonunda yapıldı

25.05.2015

Tarım Sigortaları Kanunu ile amaçlanan Tarım Sigortalarının tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması ile üreticilerin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması amacına yönelik, gerekli uygulamaları hatasız ve hızlı bir şekilde yürütmek amacıyla Çaycuma Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğünce Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda bilgilendirme Toplantısı düzenlenmiştir. 

Yapılan toplantıda yıllar itibariyle kuraklık, don, dolu, şiddetli yağış, sel-su baskını ve fırtına gibi vuku bulan doğal afetlerin ülkemizde, bölgemizde ve İlimizde bitkisel ve hayvansal üretimde önemli zararlara yol açmakta olduğu, Ülkemizde de tabii afetlerden zarar gören çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için; 21 Haziran 2005 tarihinde 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun çıkartıldığı belirtildi. Toplantıda katılımcılara aşağıdaki açıklamalar yapıldı:

Tarım Sigortası olarak tanımlanan, bu risk transfer sistemleri içinde; bitkiler, bitkisel ürünler ve seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanlarının, sürdürülebilir güvence altına alınması hedeflenmektedir. Ürünlerini sigorta yaptıran çiftçilere teşvik amacıyla üreticinin ödeyeceği primin % 50’si Devlet desteği olarak ödenmektedir. Ayrıca don teminatını alan üreticilerin ödeyeceği primin % 66’sı Devlet Desteği olarak ödenmektedir. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, üreticilerimizin olası tabii afetlerden etkilenmeleri durumunda ekonomik zararlarının karşılanması için varlıklarını mutlaka tarım sigortası yasasından da yararlanarak sigorta yaptırmaları önerilmektedir. Bu konuda çiftçi toplantıları düzenlenmekte, yazılı ve görsel basın aracılığıyla duyurular yapılmakta, hazırlanan afiş ve broşürlerle üretici ve yetiştiricilerimiz bilgilendirilmektedir.

Katılımcılardan gelen sorulara yanıt verildikten sonra toplantı sona erdi.