Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri B.E.Ü. Rektörü Prof. Dr. Özer ile bir araya geldi

24.11.2015

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, BEÜ kampüslerinin yer aldığı ilçelerin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile bir araya geldi. Bugün düzenlenen toplantıya; Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir ile Meclis Başkanı Zafer Sağlam, Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Devrek TSO Başkanı Ertan Civak, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık ve Odaların Genel Sekreterleri katıldı.

Rektör Özer, toplantıda yaptığı konuşmada, Zonguldak ve ilçelerindeki Ticaret ve Sanayi Odalarının şehrin önemli yapı taşlarından biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Şehirlerin sahip olduğu değerlerin ekonomiye hayat verebilmesi için şehirdeki üretimin, sanayi ve ticarete dönüştürülmesi; bu dönüşümün şehrin sosyal ve kültürel yaşamına yansıtılabilmesi, bunun da doğru bir plan ve programla gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Bu noktada TSO’larımıza büyük görev düşüyor. Üniversite olarak biz de şehirler gibiyiz. Sahip olduğumuz değerleri ise, öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, teknolojik alt yapımız ve ürettiğimiz bilgi oluşturuyor. Nitelikli öğrenciler ve akademisyenler yetiştirme çabasının yanında, teknolojik olanaklarımızla ürettiğimiz bilgiyi projelendirerek şehrin, bölgenin, ülkenin ve insanlığın gelişimine sunmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Zonguldak ve ilçelerinde toplam 11 kampüsü bulunuyor. Her bir kampüsümüz ve bu kampüslerde bulunan akademik birimimiz, bizim için aynı değer ve öneme sahip. Hiçbirini bir diğerinin önünde ya da arkasında görmeden, elimizdeki olanaklarla yatırımlarımızı sürdürüyoruz.”

Özer, ayrıca, artan öğrenci ve öğretim üyesi sayılarına dikkat çekerek, akademik birimlerdeki fiziki kapasitelere yönelik sürdürülen yatırımlardan söz etti. Özellikle öğrencilerin derslerde kazandığı bilgiyi uygulamaya dönüştürebilecekleri laboratuarlar için son yıllarda büyük yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Özer, Zonguldak’ın çok yönlü gelişimi için üniversite tarafından sürdürülen projeleri de anlattı.

Konuşmasında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında, devam eden ve planlama aşamasındaki projelerden söz eden Rektör Özer, “Bülent Ecevit Üniversitesi’ni bir bütün olarak güçlendirme hedefimizin bir kez daha altını çizmek isterim. Bugün Zonguldak, Devrek, Ereğli, Çaycuma, Alaplı, Gökçebey kampüslerimizdeki enstitü, fakülte, yüksekokul, konservatuvar ve meslek yüksekokullarımız Zonguldak’ın eğitsel, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağladığı gibi ekonomik dinamikleri de güçlendiriyor. Öğrencilerimiz ve personelimiz burada yaşıyorlar. Tüm ihtiyaçlarını yaşadıkları bu şehrin olanakları ile karşılıyorlar. Dolayısıyla Zonguldak ve ilçelerinin sosyal, kültürel, ekonomik olanakları ne denli gelişirse; Üniversitemizin bir eğitim merkezi, Zonguldak’ın da yerleşim yeri olarak tercih edilme oranı artacaktır. Tüm bu noktalarda sürdürdüğümüz işbirliğinin güçlenerek artacağına inanıyorum.” dedi.

TSO Başkanları da, Rektör Özer’e daveti dolayısıyla teşekkür ederek, Bülent Ecevit Üniversitesi’nin son yıllarda gösterdiği yükselişin Zonguldak’ın gelişimindeki katkılarını vurguladılar. Kampüslerin Zonguldak ve bölgesine yeni ve farklı bir vizyon kattığını belirten Başkanlar, Zonguldak’ın ve üniversitenin gelişimi için devam eden işbirliklerini daha güçlü bir koordinasyonla sürdüreceklerini ifade ettiler. Toplantı; eğitim, sanayi, ekonomi ve sosyokültürel konularda fikir alışverişlerinin ardından sona erdi.

Başkanlar, Farabi Kampüsü’nden ayrılmadan önce yeni hizmete giren “Sezai Karakoç Kültür Merkezi”ni gezdiler ve Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.