Yönetim Kurulu Başkanımız Zekai Kamitoğlu’nun Basın Bayramı mesajı

24.07.2018

İlk kez 24 Temmuz 1908 tarihinde basından sansür kaldırılmış ve o gün gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış; sansür de ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle her 24 Temmuz ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır.

Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez temel unsurlarından biri olan basın, toplumun yapılanmasında ve gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Basın; tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda, kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahiptir. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz bu gücü faaliyetlerimizi duyururken, çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşırken oldukça yakından hissediyoruz. Bu nedenle toplum açısından oldukça haber alma gibi önemli bir işlevi de yerine getirdikleri için ve basın özgürlüğü demokrasilerde çok seslilik ilkesinin işletilmesi adına çok önemli olgudur.

Basın özgür olmadığı sürece ülke için demokrasi ve insan haklarından bahsetmek de mümkün değildir. Toplum değerlerine sadık, hak ve özgürlükleri tarafsız uygulayan, bağımsız ve çok sesli basını demokrasinin en güzel göstergesidir.

Bu vesile ile başta Zonguldak’ta faaliyet gösteren gazete, televizyon, dergi, radyo ve ajanslarda işlerini layığıyla yapan gazeteci ve haberci arkadaşlarımız olmak üzere tüm değerli basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler dilerim.

Zekai Kamitoğlu
Yönetim Kurulu Başkanı