Çaycuma’nın yöresel ürünleri Antalya’da vitrine çıktı.

26.10.2016

Antalya’da düzenlenen 7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Türkiye’nin her bölgesinden farklı yerel ürünleri bir araya getirdi.

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası da Çaycuma’nın yöresel ürünleri ile ilgili açtığı stantla manda yoğurdu ve pelemet bezi başta olmak üzere Çaycuma’nın tanıtımını yapıyor.

7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla Antalya’da açıldı. Türkiye’nin her bölgesinden yöresel ürünleri aynı çatı altında buluşturan fuarda, ekonominin güçlenmesi ve para kazanmak için yöresel ürünlerin markalaştırılması gerektiğine vurgu yapıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler, standları tek tek gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Hisarcıklıoğlu fuarın açılışında yaptığı konuşmada YÖREX’e her yıl geldiğini ve her defasında da gelişip büyüdüğünü gördüğünü ifade etti. YÖREX’in ilk başladığında 10-15 il bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Geçen sene 66 İl’e ulaştık, bu sene 70 oldu. Hedef 81 İl’in tamamı. Çünkü Yörex bir Türkiye projesi. Anadolu’nun ruhu, kimliği, tüm renkleri burada toplanıyor” dedi. Hisarcıklıoğlu organizasyondan ötürü Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin’i tebrik etti. TOBB Başkanı, YÖREX ve iş dünyasına her zaman destek veren Bakan Tüfenkci’ye de yaklaşımı için teşekkür etti.

Fuarın açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, ekonomiyi büyüten, geliştiren, marka oluşturan ürünlerin ve fikirlerin yöresel ürünlerden çıktığını söyledi. Tüfenkci, “Dünya bir yandan küreselleşiyor, ama bir yandan da yerel olan yöresel olan giderek daha fazla değer kazanıyor” dedi. Yöresel ürünlerin, ekonomik değer haline gelmesi için fuar gibi çalışmaların son derece önemli olduğunu belirten Tüfenkci, Türkiye’nin yöresel ürünler bakımından çok zengin bir ülke olduğunun altını çizdi.

Yöresel ürünleri uluslararası arenaya da taşımak istediklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, yöresel ürünlerin ihracat desteklerinden faydalanmasının önemine işaret etti. Markalaşmanın önemine değinen Bülent Tüfenkci, “Bu yöresel ürünlerimizin bir marka değeri oluşturması için birlikte çalışacağız. Ne kadar çok marka üretirsek ekonomimize o kadar güç sağlayacaktır. Dünyanın en kaliteli pantolonunu da üretiyor olsanız, dünyanın en güzel fındığı sizin ülkenizden çıkıyor da olsa, veya dünyanın en güzel kahve çekirdeğinin anavatanı üzerinde yaşasanız, markanın ve markalaşmanın önemini kavrayamadığınız zaman, tüm bu avantajlarınız kısa sürede ortadan kalkmakta” dedi.

Açılış sonrasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet de Çaycuma Stadını ziyaret ederek Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarsık, Meclis Üyesi Sedat Kara ve Genel Sekreter Yardımcısı Recep Acar’la görüş alışverişinde bulundu.

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rifat Sarsık yaptığı açıklamada “Yörex gibi büyük bir organizasyonda Çaycuma’mızın tanıtımını yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Manda yoğurdumuz başta olmak üzere diğer yöresel ürünlerimizin de bir an önce tescillenmesini sağlayarak ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığını artırmak istiyoruz. Devrek TSO ve Kdz. Ereğli TSO ile birlikte bölgemizi temsil ediyoruz. Standımıza olan ilgi ayrıca sevindiricidir. Çaycuma Ziraat Odası Başkanımız Rıza Çapkın da Çaycuma standını ziyaret ederek bizlere ayrı bir destek vermiştir, ayrıca teşekkür ederiz. Fuarın hayırlı olmasını dilerim.”