Zonguldak Valisi Ali Kaban, Odamızın yürüttüğü “Kadın Tasarımcılar Çaycuma’yı Değiştiriyor Projesi” kapsamında açılan Bilgisayar Destekli Mobilya Tasarımı Kursu’nu ve Bilişim Teknolojileri Labarotuvarı’nı ziyaret etti.

21.02.2017

Zonguldak Valisi Ali Kaban, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürüttüğü “KADIN TASARIMCILAR ÇAYCUMA’YI DEĞİŞTİRİYOR PROJESİ” kapsamında açılan Bilgisayar Destekli Mobilya Tasarımı Kursunu ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odasının B.E.Ü. Çaycuma MYO kampüsünde hazırladığı Bilişim Teknolojileri Labarotuvarı’nı ziyaret etti.

AB’ne üyelik çerçevesinde hibe nitelikli mali yardımlar kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nca yapılan teklif çağrısı “Dezavantajlı Kişileri Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerini Geliştirilmesi Hibe Programı” dahilinde Çaycuma TSO’nun yürüttüğü Proje ve açılan kurs hakkında bilgi alan Vali Ali Kaban, kursiyerlerle de sohbet ederek öğrendiklerini ve hedefledikleri gibi iş hayatına da aktarmalarını dilediğini belirtti.

Zonguldak Valisi Ali Kaban ile Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Ak Parti Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu, Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık’ın yanı sıra Meclis Başkanı Erdoğan Güney ve Çaycuma TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Çaycuma TSO Genel Sekreteri Alper Püren, Proje Koordinatörü Recep Acar ile Çaycuma Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Hayri Kandemir ve Çaycuma MYO Müdürü Hükmet Yazıcı’nın da hazır bulunduğu açılışın ardından günün anısına katılımcılarla hatıra resmi çektirildi.

Çaycuma TSO Başkanı Rifat Sarsık yapılan ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “16 Nisan 2014’de bakanlığın program otoritesine sunduğumuz Projemiz 2016 yılı ikinci yarısında 2200 proje başvurusu içinden 160 projenin içine girmeyi başarmıştır. 20 Ekim 2016 tarihinde sözleşmesini imzaladığımız projemiz 01 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup 30 Ekim 2017 tarihinde son bulacaktır. Proje kapsamında eğitim alacak toplam 60 kursiyer için B.E.Ü. Çaycuma Meslek Yüksekokulu Kampüsünde hazırlanan 30 bilgisayar, masa ve sandalyesi ile gerekli tüm ekipmanların içinde bulunduğu Bilişim Teknolojileri Labarotuvarı ve eğitim salonumuzu Ocak ayı içinde hazır hale getirdik. Şubat başında da kursiyerlerimizin birinci grubu olan 30 tasarımcı adayı ile eğitime başladık. Kursiyerlerimiz Bilgisayar Destekli Mobilya Tasarım Mesleki Eğitimi süresi Staj dahil 3,5 ay olacaktır. Eğitimlerin sonunda kursiyere MEB onaylı sertifika verilecektir. Böylece; Katılımcılarımız mesleki beceri edinecek, mobilya sektörü başta olmak üzere ilgili firmalarda istihdam imkânına kavuşacak ve ekonomik kazanç da sağlayacaklardır.”